Almanya’yı Vuran Sel Felaketi

Almanya’nın Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinde etkili olan yağışlar sel felaketine sebep oldu.

Sular altında kalan kente itfaiye ekipleri ve diğer acil yardım ekipleri taşan nehir ve dereler nedeniyle kesintisiz mesai yaptı.

Yağışlar, Bavyera’da Tuna Nehri ve bazı kollarının taşmasına, Baden-Württemberg’de ise toprak kaymalarına yol açtı. Itfaiye ekipleri ve diğer acil yardım ekipleri, sular altında kalan bölgelerde sürekli çalışarak tahliyeler ve kurtarma operasyonları gerçekleştirdi.

800 PERSONEL GÖREVLENDİRİLDİ

Teknik Yardım Ajansı’nın (THW) bin 800 personeli afet bölgelerinde görevlendirilirken, 10 belediyenin alarm durumuna geçtiği bildirildi. Yağışların sebep olduğu sel, yüz yılda bir görülen seviyelere ulaşarak ciddi hasara neden oldu.

İTFAİYE GÖREVLİSİ HAYATINI KAYBETTİ

Bavyera’da, Pfaffenhofen an der Ilm bölgesinde aşırı sel baskınları endişe yaratırken, bir itfaiye görevlisi de kurtarma çalışmaları sırasında hayatını kaybetti. Ayrıca, Schwäbisch Gmünd yakınlarında raydan çıkan bir hızlı trenin yolcuları tahliye edildi.

Alman Meteoroloji Servisi (DWD), Pazar günü için eyaletlerde şiddetli yağmur ve gökgürültülü fırtına uyarısında bulundu. Toprağın doygunluğu ve sel riskine dikkat çeken DWD, bodrum ve sokaklarda su baskınlarına karşı uyarıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir